Midjourney Recenze
Shrnutí recenze
Midjourney se neprofiluje přímo jako AI nástroj, ale jako nezávislý výzkumný projekt, jehož cílem má být rozvoj lidské představivosti. Ve své podstatě se však stále jedná o generátor obrázků, který je však o něco kreativnější, byť byl dlouho složitý na použití. O tom, jak kvalitní obrázky dokáže Midjourney generovat svědčí i nedávné kontroverze, s nimiž se potýká. Jeho výtvory jsou totiž na takové úrovni, že je prakticky nelze rozeznat od člověkem vytvořeného díla, což se možná nelíbí umělcům, ale o nástroji jako takovém to jistě hodně svědčí. Musel jsem ho proto samozřejmě i já otestovat na vlastní kůži.
Výhody
- Výjimečná kvalita generovaných obrázků
- Přívětivá cena za to, co nabízí
- Naprosto parádní obrázky
- Jednoduchý na použití
- Spousta nápadů od ostatních tvůrců
- Propracovaný systém tutoriálů
Nevýhody
- Neumí česky
- Nenabízí verzi zdarma
- Na nižším předplatném jsou obrázky veřejně přístupné
Jako jeden z mála AI nástrojů Midjourney nenabízí žádný bezplatný balíček ani možnost si jej vyzkoušet zdarma například na pár dnů. V minulosti tomu tak sice bylo, ale tyto akční nabídky se objevují jen velmi zřídka a musíte mít štěstí, abyste na nějakou natrefili. Základní cena začíná na 8 $ (cca 200 Kč) v případě, že zvolíte roční předplatné. Rozhodnete-li se jako já pouze pro měsíční variantu, zaplatíte 10 $ (cca 250 Kč). Tento balíček stačí pro základní a limitované výtvory. Pokud chcete tvořit častěji, uzpůsobit si svůj profil nebo si třeba vytvářet obrázky v soukromí, musíte přejít na vyšší verzi. Jako vždy doporučuji, při platbě využít jednorázovou kartu. Někteří uživatelé si totiž v minulosti stěžovali na automatické strhávání peněz i v případě, že své předplatné zrušili.
Cena za měsíc
|
Od 200 Kč (při roční platbě) |
Verze zdarma
|
Parametry nástroje Midjourney
Je nutné si uvědomit, že Midjourney není kompletním nástrojem na tvorbu textů nebo například marketingových řešení, jako je tomu u mnoha jiných nástrojů. Jde o veřejný generátor obrázků, v čemž také naprosto exceluje. Dříve platil za jeden z těch složitějších, protože bylo pro jeho použití nutné přihlásit se na servery Discordu, bez kterého jste se neobešli. Tuto nepříjemnost už však Midjourney odstranilo a od srpna 2024 jej můžete používat čistě s použitím například svého Google účtu. Nutno podotknout, že některým uživatelům se to příliš nelíbí a spekulují o jakési ztrátě exkluzivity.
Pravdou však je, že nyní je nástroj mnohem více přístupnější širšímu publiku a objevuje se v něm mnohem více velmi zajímavých nápadů. Ještě předtím, než začnete generovat vlastní obrázky, upozorňuju, že na nižších verzích jsou zcela veřejně přístupné. Dohledat si je tak teoreticky může kdokoliv. Právě i díky tomuto faktu je zde poměrně silná cenzura na to, co tvoříte, díky které jí uživatelé dávají extrémně nízké známky na různých recenzních fórech. Je sice na pováženou, jaké fotky se snaží tvořit, ovšem je rozhodně dobré s tím počítat. Jinak můžete o svůj účet přijít.
Rozhraní nástroje
S posledními aktualizacemi prošel Midjourney cestou směrem k velkému zjednodušení pro samotné uživatele. Už tak nemusíte používat žádné příkazy nebo složitě párovat své účty na Discordu. To je však stále možné a je zde poměrně velká komunita, která sdílí velmi zajímavé nápady. Doporučuju tak do ní alespoň občas mrknout. V rozhraní se tak velmi rychle zorientujete a najdete vše, co potřebujete. Bohužel neangličtináře musím zklamat. Midjourney přijímá příkazy pouze v angličtině, a i jeho prostředí je anglicky.
Cílem Midjourney je od začátku výhradně generování obrázků za pomoci textových promptů. Poměrně nedávno pak přibyla také možnost jejich editace, která je však v současnosti dostupná pouze u vyšších balíčků. Díky tomu, že však nástroj cílí pouze na generování obrázků, je v tom skutečně velmi dobrý. Se všemi výstupy, které jsem dostal, jsem byl opravdu velmi spokojený. Na rozdíl od některých jiných nástrojů dobře chápe i jemné nuance a dokáže přijít s různými řešeními. Při komplexnějších řešeních se však přeci jen trochu zadrhává a může být složité mu vše „vysvětlit“. Je také pravda, že tvorba obrázků by mohla být rychlejší, protože zvláště v režimu „relax“ je čekání opravdu úmorné.
Jak si vygenerovat obrázek?
Pojďme se tedy podívat na to, jak se obrázky v Midjourney generují. Dávno jsou pryč doby zadávání příkazu /imagine, který byl dříve nepostradatelnou součástí programu. Nyní můžete zadat svůj promt přímo do příslušné lišty a obrázek si tak vytvořit bez nutnosti zadávat jakékoliv podobné pokyny. Stačí v levé liště vybrat záložku „Create“ a můžete se do toho ihned pustit.
Já jsem si samozřejmě neodpustil svůj oblíbený testovací obrázek a zadal jsem následující příkaz (zadával jsem ho v angličtině, zda ho přikládám přeložený pro lepší přehled):
Dav stojící před velkou futuristickou budovou s obří obrazovkou s logem „5nej“.
S výsledkem jsem opravdu nadmíru spokojený a líbí se mi asi ze všech nástrojů nejvíce. Posuďte sami:
Obrázek vypadá opravdu jako z nějakého sci-fi filmu nebo počítačové hry. Je tedy rozhodně vidět, že jde o AI, ale výsledek na mě udělal opravdu dojem. Přesto jsem ještě neodolal a popíchl AI ještě trochu dále. Chtěl jsem, aby ze stejného zadání vytvořila fotorealistický obrázek. To dopadlo takto:
Ten už na mě popravdě působí hůř, ale stále je výsledek poměrně zajímavý a je lepší než u většiny jiných AI nástrojů, které jsem měl zatím možnost vyzkoušet. Pokročilí uživatelé si však stěžují na to, že obrázky přeci jen nejsou dostatečně dobré a možnosti jejich editace jsou značně omezené, což je ostatně pravda. V současnosti však vývojáři usilovně pracují na rozšíření editačních nástrojů. Ty jsou však v současné době dostupné pouze pro uživatele s vyšším balíčkem. I v tom základním však můžete alespoň měnit velikost obrázku, různě ho pozměňovat nebo alespoň mírně editovat, což je rozhodně plus.
Vytváření textů
|
|
Vytváření videí
|
|
Vytváření obrázků
|
|
Vytváření audio
|
Podpora je v rámci nástroje Midjourney poměrně slušná. K dispozici máte totiž nejen chat přímo s pracovníky jeho týmu, ale také přímo se zkušenějšími uživateli, které můžete požádat o pomoc. Využít k tomu můžete buďto chat přímo na stránkách nebo po připojení na již zmiňovaný Discord. Nechybí však ani e-maily nebo možnost použít kontaktní formulář. Upozorňuju však, že na Discordu fungují moderátoři, kteří vám mohou v případě nepřístojného chování zablokovat nejen přístup k Discord serverům Midjourney, ale také k vašemu účtu. Cenzura je zde poměrně velká a uživatelé si na ni často stěžují i na to, že je podpora odmítá odblokovat. Právě tito pak tvoří největší podíl negativních recenzí u nástroje.
Kontaktní e-mail
|
|
Kontaktní formulář
|
|
Live chat
|
|
Telefon
|
|
Nápověda
|
Jak hodnotím Midjourney?
Pokud hledáte extrémně kreativní nástroj pro realizaci svých nápadů, které sami nedokážete správně uchopit nebo zkrátka nemáte dostatečně umělecké střevo, Midjourney je jednou z nejlepších voleb. Jeho extrémně široká databáze i schopnost učit se skrze vlastní algoritmy i zpětnou vazbu od ostatních uživatelů mu umožňuje vytvářet skutečně kreativní díla, u nichž opravdu občas nevíte, zda je nestvořil nějaký grafik. Má však samozřejmě své mouchy. Na ty nejjemnější detaily totiž zatím není připravený, a i když se budete snažit zadat promt tak přesně, jak to jen jde, může se stát, že z nástroje zkrátka požadovaný výsledek neodstanete. Nevýhodou je také fakt, že si jej nemůžete vyzkoušet zdarma a ve většině balíčků není vaše tvorba soukromá. Já ho však i přesto doporučuju alespoň otestovat.
Nesedlo vám prostředí v Midjourney nebo chcete vyzkoušet jiné nástroje? Pak nahlédněte do našeho obsáhlého srovnání!